Noc w bibliotece w SP 56


Z piątku na sobotę 23-24.02.2018. odbyła się w  naszej szkole kolejna edycja „Nocy w bibliotece”. Tym razem literackim motywem była opowieść J.K. Rowling „Harry Potter i Kamień Filozoficzny”.

Już od samego początku widać było, że wszystko potoczy się zupełnie inaczej niż zwykle. Uczestnicy imprezy przybyli do szkoły przed 17 i zaczęli od parkowania mioteł w wyznaczonej strefie na parterze budynku szkolnego. Po chwili zaroiło się od czarodziejów, którzy przy dźwiękach muzyki z filmu o Harrym Potterze ruszyli do dzieła. Stroje, kostiumy i przebrania nie pozostawiały żadnych wątpliwości – to miała być noc magii i czarodziejstwa.

Uczniowie w gabinecie różdżkarskim własnoręcznie wykonali różdżki, które były konieczne do działań w gabinecie czarów. W strefie przyjaciół praca w zespołach zaowocowała ułożeniem z puzzli portretu Harrego, Rona oraz Hermiony, a umieszczone na plakatach zostały następnie uzupełnione o cechy charteru każdego z bohaterów. W gabinecie eliksirów uczniowie przygotowali przepis na magiczny napój i wykonali go z użyciem różnorodnych składników, których podstawą były świeże owoce i aromatyczny cynamon. Degustacja eliksirów była wyjątkowym momentem, bo miała w efekcie zapewnić zwycięstwo w rozgrywkach quiddicha.

Najwięcej emocji wywołał właśnie ten mecz –  quiddich, rozegrany w sali gimnastycznej pod czujnym okiem sędziego. Ubrana w długą, czarną suknię pani profesor od latania na miotłach poprowadziła zespoły graczy do niezwykłej zabawy. Wszyscy mieliśmy wrażenie, że nasza szkoła naprawdę stała się miejscem  magicznym. Czarodziejskie peleryny furkotały jak skrzydła, a uśmiechnięte buzie graczy świadczyły o doskonałej atmosferze.

Wspólna kolacja, a potem już w piżamach, oglądanie ekranizacji przygód Harrego Pottera domykały atrakcje tego wieczoru i wprowadzały w nocne wyciszenie. Uczniowie umościli się wygodnie w bibliotece, otulili śpiworami i z uwagą oglądali film. Ostanie jego sceny odbierali z takim wzruszeniem, że nie sposób tego zapomnieć – stojąc, powtarzali z lektorem znane na pamięć słowa. Oklaski mieszały się ze łzami wzruszenia.

Po spokojnej, choć krótkiej nocy, nadszedł czas na porządki w sypialniach i wspólne śniadanie. Przed powrotem do domu, w oczekiwaniu na rodziców, była jeszcze okazja, aby pokolorować ilustracje do książki o przygodach Harrego Pottera i posłuchać audiobooka z interpretacją tekstu J .K. Rowling w wykonaniu P. Fronczewskiego.

Powrót do domu oznaczał dla nas wszystkich dosłowny niemal powrót na ziemię. Jednak w pamięci na długo pozostaną nam wyjątkowe chwile spędzone w naszej szkole, kiedy nocą staje się ona prawdziwą szkołą magii i czarodziejstwa.

Dziękujemy wszystkim osobom, które przyczyniły się do realizacji projektu: p. Katarzynie Grabowskiej za pomysł, p. Irenie Łęczyckiej i p. Katarzynie Ossowskiej-Janeczko za warsztaty w gabinecie różdżkarskim, p. Annie Gaweł za poznanie tajników czarowania, p. Beacie Jasińskiej za przybliżenie zasad gry w guidditcha, p. Marcie Machaj za obecność i pomoc, p. Dorocie Motyl i p. Mariannie Marszał za wtajemniczenie w świat eliksirów i przypomnienie najważniejszych wartości w strefie przyjaciół.

Czekamy niecierpliwie na kolejną edycję. Ciekawe, na jaki pomysł wpadnie teraz nasza biblioteka…

 28537894_1732515196787000_157277834_n
Zapraszamy do galerii