Opublikowano 2 października 2024>

Wystawa „63 DNI CHWAŁY – 80 ROCZNICA ZAKOŃCZENIA POWSTANIA WARSZAWSKIEGO”

zobacz galerię

Wystawa „63 DNI CHWAŁY – 80 ROCZNICA ZAKOŃCZENIA POWSTANIA WARSZAWSKIEGO”.

 

„Ten dzień nie był zwyczajny choć z pozoru taki sam jak każdy inny
Niepokojąco spokojnie, młodzi ludzie tacy sami jak my. Pragnący żyć!
Duszne sierpniowe popołudnie siedemnasta minut pięć
Swe żniwo bez litości zbiera śmierć
Pamiętam o tym kiedy mijam te tablice….”

Źródło: „63 dni Chwały”, autor: Hemp Gru

 

1 sierpnia 1944 roku, dokładnie 80 lat temu wybuchło Powstanie Warszawskie. O godzinie 17:00 w Warszawie rozpoczęła się nierówna walka Polaków z okupantem, która trwała 63 dni. Do walki stanęło wówczas około 50 tys. powstańców m.in. Armii Krajowej zorganizowanych w Zgrupowania obejmujące bataliony i inne formacje zbrojne oraz organizacje podziemne. Niestety w porównaniu z dobrze wyszkolonymi i uzbrojonymi wojskami niemieckimi powstańcy byli bez szans. Było to wiadome od samego początku. Walka więc była obliczona na co najwyżej dwa. dni. Niestety pomimo ogromnych starań poszczególne dzielnice Warszawy ponosiły klęskę i zmuszone były do kapitulacji. Praga, Wola, a po upadku Starego Miasta przyszła kolej na Powiśle i trzeciego dnia umierającej grupie powstańców pomogło miasto. Zwykli obywatele. Walka zaczęła się na nowo. Wróciła nadzieja – mimo przerażającego bestialstwa niemieckich pacyfikatorów powstania. Choć klęska goniła klęskę. W gruz obracały się kolejne dzielnice, to ludność Warszawy chciała być wolna. W taki naturalny sposób albo po śmierci. Umierając nie jako niewolnik, lecz wolny.

               „Ceną była śmierć za wolności smak, 63 dni chwały, nie przeliczając strat…”

Źródło: „63 dni Chwały”, autor: Hemp Gru

2 października 1944 roku po rozmowach Komendy Głównej AK z Niemcami podpisano akt kapitulacji Powstania. Część żołnierzy nie poszła do niewoli, wychodząc z ludnością cywilną z zamierzeniem kontynuowania działalności konspiracyjnej.

Pomimo kapitulacji i potwornej klęski Powstanie Warszawskie wpisało się na trwałe w historię Polski jako największy ze zrywów wolnościowych w polskiej historii.

 

W rocznicę tych wydarzeń, szkolny historyk p. Michała Ikert wraz z uczniami przygotował wystawę pt. „63 Dni Chwały – 80 rocznica zakończenia powstania warszawskiego”. Wystawa na trzecim piętrze szkolnego budynku B powstała dla uczczenia tych heroicznych i bohaterskich dni oraz by w metodzie „żywej lekcji historii” przedstawić uczniom szkoły historię bohaterstwa powstańców.  Wystawa składa się z pięciu boksów, w których umieszczone zostały figury przedstawiające uczestników powstania w umundurowaniu z tamtych czasów. Znalazł się tam oficer wermachtu, oficer wojsk polskich, harcerz szarych szeregów, partyzant AK oraz dominikanin – o. Michał M. Czartoryski. Druga część wystawy to materiały źródłowe, fotografie i eksponaty z czasów II wojny światowej.

Serdecznie zapraszamy do odwiedzenia wystawy, która będzie nam towarzyszyć do 16 października.

            Michał B. Ikert

 

Skip to content