Opublikowano 28 listopada 2023>

SP56 na Xu 2023

W dniach 15-17 listopada przedstawiciele Dużego Samorządu Uczniowskiego naszej szkoły Alicja Zawadzka i Szymon Haręza razem z 240 uczniami z całej Polski wzięli udział w Interdyscyplinarnej Konferencji Samorządów Uczniowskich Xu 2023. Pierwszego dnia rozgrywana była gra miejska, podczas której uczniowie odwiedzali najbardziej charakterystyczne miejsca w Szczecinie, takie jak Pleciuga, Urząd Wojewódzki, Filharmonia, Wały Chrobrego. Przez cały czas trwania konferencji uczniowie podzieleni na zespoły pracowali nad projektem, który miał rozwiązać problemy z jakimi borykają się młodzi ludzi w szkole. Drugiego dnia uczestnicy konferencji stacjonowali na Wydziale Ekonomii Uniwersytetu Szczecińskiego gdzie oprócz pracy nad projektami mieli okazję wziąć udział w warsztatach o budowaniu zespołu oraz wysłuchać wykładów o aspektach prawnych życia młodzieży i spotkać się z sędzią Maciejem Strączyńskim by dowiedzieć się więcej o zawodzie sędziego. Trzeciego dnia młodzi samorządowcy spotkali się w Sejmiku Województwa z Marszałkiem Województwa Zachodniopomorskiego Olgierdem Geblewiczem, po czym rozpoczęli prezentacje swoich projektów. Następnie w LO 5, które organizowało całe przedsięwzięcie, odbyło się podsumowanie i wybór najlepszego projektu. To były trzy dni bardzo owocne w nowe znajomości, integrację oraz świeże spojrzenie na pracę samorządów uczniowskich i współpracę między szkołami.