Opublikowano 13 października 2023>

Kompetencje zawodowe to inaczej zdolności indywidualne lub predyspozycje zawodowe. Każdy człowiek prezentuje inne kompetencje zawodowe. Jest to zależne od charakteru, poziomu wiedzy, doświadczeń życiowych czy rozwiniętych kompetencji miękkich. Kompetencje miękkie inaczej nazywane zdolnościami osobistymi to umiejętności społeczne, które warunkują to, w jaki sposób funkcjonujesz i integrujesz z innymi ludźmi, czy też jak organizujesz sobie pracę.

Kompetencje zawodowe i kompetencje miękkie obok wiedzy którą się zdobywa w szkole, są bardzo istotne w przyszłym wykonywaniu zawodu. Połączenie tych składowych owocuje bardzo dobrym przygotowaniem do wykonywania swoich obowiązków zleconych przez pracodawcę. Połączenie tych umiejętności pomaga, także w codziennym funkcjonowaniu w społeczeństwie i życiu dorosłym.

Podczas zajęć z Doradztwa Zawodowego nasi uczniowie biorą udział w zajęciach kształtujących kompetencje miękkie. Ćwiczenia wymagają od nich pracy zespołowej, aktywnego słuchania, przekazywania informacji, kreatywnego myślenia, motywowania siebie i szukania rozwiązań. Dostają różne zadania, a w nich znajdują się w różnych sytuacjach, w których należy wykorzystać swoje zasoby by osiągnąć grupowy cel. Uczniowie radzą sobie bardzo dobrze.