Opublikowano 21 grudnia 2023>

Świąteczny prezent dla dziecka? Książeczka!

„Książka jest marzeniem, które trzymasz w swoich dłoniach.”

Neil Gaiman

Prezent w postaci książki ucieszy każde dziecko bez wyjątku, ponieważ nawet dla tych (a może przede wszystkim dla tych) dzieci, które na co dzień nie obcują z książką, będzie to wielka niespodzianka, natomiast dzieciom, które książki kochają, sprawi ogromną radość. Ważne jest przy tym, aby książkowy prezent przemyśleć i spersonalizować, czyli wsłuchać się w potrzeby i zainteresowania  dziecka, dostosować  tematykę do wieku i rozwoju emocjonalnego.

Pamiętajmy też, że wspólne czytanie książki buduje więzi między rodzicem a dzieckiem
i – co się z tym wiąże – zaspokaja potrzeby emocjonalne. Bliskość z kolei wpływa na to, że dziecko się otwiera, chętniej z nami rozmawia, nie boi się zadawać pytań… Jednym słowem czuje, że jest dla nas ważne. I nawet jeśli już nie czytamy z dzieckiem, bo jest starsze i woli zatopić się w lekturze samodzielnie, to zawsze powinniśmy znaleźć czas, by porozmawiać
o świecie przedstawionym, bohaterach i doznaniach, których doświadczyło nasze dziecko podczas czytania.

Tak więc, zróbmy najlepszy prezent naszym dzieciom – podarujmy im książkę, czyli moc marzeń, przygód i emocji!

I jeszcze jedno: czego może Wam życzyć Bibliotekarka? Oczywiście mnóstwa książek pod choinką oraz CZASU na ich czytanie!