Żeglarze z wizytą w Książnicy Pomorskiej


Od zarania dziejów ludzie poszukiwali materiałów, na których mogliby utrwalać informacje – znaki i obrazy. Przekonali się o tym Żeglarze, którzy uczestniczyli w warsztatach „Od tabliczki glinianej do ebooka”. Podczas spotkania dzieci przeniosły się w czasy starożytne, poznały różne rodzaje pisma oraz materiały i narzędzia piśmiennicze. Próbowały własnych sił w pisaniu na tabliczce glinianej. Miały okazję oglądać papirus, który liczy ponad 600 lat. Przedszkolaki poznały także różne techniki zdobienia tekstów i wykonały inicjał swojego imienia.

Zwieńczeniem warsztatów była próba odnalezienia odpowiedzi na pytanie: książka papierowa, czy elektroniczna? Tradycja czy nowoczesność? Żeglarze jednym głosem opowiedzieli się za tym, iż wybór należy do czytelnika. Najważniejsza jest zaś sama czynność, potrzeba czytania, która rozwija naszą wyobraźnię, wzbogaca zasób słownictwa, a przede wszystkim dostarcza wielu wrażeń.

DSC_0235

Zapraszamy do galerii